2024-06-11 13:38:26

Jedziemy do stolicy

Jedziemy do stolicy

Uczniowie naszej szkoły w dniach 5-7. czerwca 2024 roku udali się na wycieczkę do Warszawy. Tuż po przyjeździe, rozpoczęliśmy zwiedzanie miasta od Muzeum Powstania Warszawskiego. Znajdujące się tam ekspozycje oddawały atmosferę powstańczej Warszawy, pokazały 63 dni walki, trudu i łez walczącej stolicy. Nie lada przeżyciem stało się zwiedzanie Stadionu Narodowego na dzień przed meczem towarzyskim Polska – Ukraina. Wchodząc na trybuny i podziwiając murawę mogliśmy poczuć emocje, które wypełniają stadion podczas gry. Dowiedzieliśmy się o bogatej historii polskiego sportu, zajrzeliśmy również do szatni piłkarskiej.

Drugi dzień rozpoczęliśmy od zwiedzania Sejmu. Wizyta odbyła się dzięki zaproszeniu posła na sejm RP Jarosława Rzepy i umożliwiła nam poznanie funkcjonowania polskiej demokracji i zaznajomienie się z  pracą posła. Z ulicy Wiejskiej udaliśmy się w stronę Kolumny Zygmunta III Wazy, następnie na ul. Świętojańską, Rynek Starego Miasta. Po drodze minęliśmy pomnik Syrenki Warszawskiej oraz Pomnik Małego Powstańca. Kolejnym punktem wycieczki był Plac Marszałka J. Piłsudskiego, tam zobaczyliśmy Grób Nieznanego Żołnierza. Mieliśmy również okazję zwiedzić Łazienki Królewskie, jeden z najbardziej rozpoznawalnych parków stolicy. Dużą atrakcją były pawie, iście królewskie ptaki. Na koniec dnia  - Pałac Kultury i Nauki, skąd z tarasu widokowego na 30 piętrze podziwialiśmy panoramę Warszawy.

Ostatni dzień wycieczki zaczęliśmy od wizyty w Centrum Nauki Kopernik, gdzie spędziliśmy kilka ciekawych godzin. Następnie przenieśliśmy się do Wilanowa do Muzeum Pałacu Króla Jana III Sobieskiego, gdzie dzięki lekcji muzealnej poznaliśmy historię i kulturę Rzeczypospolitej.

Opuściliśmy Warszawę zmęczeni, ale pełni ważeń i nadziei, że jeszcze tam wrócimy.

Serdeczne podziękowania dla Pana Jarosława Rzepy - posła na sejm RP za zaproszenie.