2024-02-27 15:11:52

Pasowanie na Czytelnika Biblioteki Szkolnej

Pasowanie na Czytelnika Biblioteki Szkolnej

 

"Książka to mędrzec łagodny i pełen słodyczy,

który puste życie napełnia światłem,

a puste serca wzruszeniem."

Kornel Makuszyński

 

Pasowanie na Czytelnika Biblioteki Szkolnej, to wyjątkowe wydarzenie w życiu każdego pierwszoklasisty. W tym dniu następuje oficjalne przyjęcie najmłodszych uczniów do grona czytelników biblioteki.

W naszej szkole pasowanie uczniów klas pierwszych na czytelników biblioteki na stałe wpisało się do kalendarza uroczystości szkolnych. 27 lutego br. dzieci z klasy 1 a i 1 b zostały  przyjęte w poczet czytelników szkolnej biblioteki.

W pierwszej części uroczystości pierwszoklasiści otrzymali sporo informacji na temat regulaminu wypożyczania i zasad postępowania z książkami, a także o zasadach zachowania, jakie powinni przestrzegać w bibliotece. Przebrani za bajkowe postacie, pierwszaki poznały tzw. prośby książki, czyli zasady poszanowania wypożyczonych książek. Nie obyło się również bez zagadek i rebusów związanych z książką, biblioteką oraz bajkami.

Po takim wprowadzeniu, uczniowie klas pierwszych w skupieniu i z powagą, uroczyście przyrzekli, że będą kochać książki i szanować je, korzystać z ich mądrości i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika:

 

MY, UCZNIOWIE PIERWSZEJ KLASY,

UROCZYŚCIE PRZYRZEKAMY,

ŻE BĘDZIEMY KSIĄŻKI KOCHAĆ,

KRZYWDY ZROBIĆ IM NIE DAMY.

WSZYSTKICH WSKAZÓWEK I RAD KSIĄŻEK

BĘDZIEMY SŁUCHAĆ Z UWAGĄ.

OBOWIĄZKI CZYTELNIKA

TRAKTOWAĆ Z WIELKĄ POWAGĄ!

 

Po przyrzeczeniu, pani bibliotekarka dokonała uroczystego pasowania na czytelnika, przekazała klasom dyplomy i wręczyła mianowanym czytelnikom zakładki, naklejki i  książki ,,Wnuczka antykwariusza” podarowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach kampanii "Mała książka - wielki człowiek".

Uroczystość uświetniły: występ uczniów klasy 7 A, którzy zaprezentowali fragment inscenizacji „Balladyna” Juliusza Słowackiego oraz wizyta misia polarnego, który skradł serca małych i dużych.

Życzymy nowym czytelnikom wspaniałych wrażeń z przeczytanych lektur. Czerpcie z książek  jak najwięcej mądrości i radości.

 

Drodzy Rodzice,

Korzystając z okazji pragniemy podkreślić, jak bardzo ważną rzeczą jest czytanie dzieciom minimum 20 minut dziennie bajek i innych utworów literackich przez rodziców i najbliższych. Czytanie na głos stymuluje pamięć, nawiązywana jest bezpośrednia relacja  co w dużym stopniu przyczynia się do wszechstronnego rozwoju dziecka. Obcowanie ze słowem pisanym pobudza wyobraźnię, uczy kreatywności, ortografii, empatii, wrażliwości na innych, jest cudowną receptą na nudę, wprowadza w całkiem nowy świat. Codzienne czytanie dziecku dla przyjemności jest czynnością prawdziwie magiczną, zaspokaja wszystkie potrzeby emocjonalne dziecka, znakomicie wspiera jego rozwój psychiczny, intelektualny      i społeczny, jest jedną z najskuteczniejszych strategii wychowawczych.

 

Biblioteka szkolna