Warsztaty wędkarskie

      W dniach 27-29.06.2011 r. nad jeziorem Szczucze przy źródełku ,,Żabce” będącej symbolem Golczewa (zachodniopomorskie), odbyły się warsztaty ekologiczno-wędkarskie. Organizatorem tego, szalenie pasjonującego przedsięwzięcia trwającego trzy dni, było Koło Wędkarskie „Płoteczka”, Zespół Szkół Publicznych w Golczewie i Nadleśnictwo Rokita.

      Ciekawie zaplanowany każdy dzień rozpoczynany od porannej gimnastyki i obecność interesujących gości, zapewniły maluchom moc przeżyć i możliwość poznania tajników ciekawej formy spędzania czasu wolnego, jaką jest wędkarstwo. To świetna alternatywa na rozpoczęte wakacje.

      Podczas spotkań z członkami Koła Wędkarskiego  dzieci poznały podstawowy sprzęt wędkarski i techniki połowu. Nauczyły się wiązania haczyków i montażu zestawu. Przygotowywały zanęty i przynęty, samodzielnie wykonywały spławiki i wędki z leszczynowych kijków. Uczono dzieci rozpoznawania gatunków ryb, zapoznano ich z wymiarami i okresami ochronnymi. Ważnym  punktem warsztatów było przedstawienie dekalogu etycznego wędkarza.

      Ponadto odbyło się  spotkanie z policjantami, którzy opowiedzieli o zasadach bezpiecznego przebywania nad wodą. Dzieci odwiedziła także pani Barbara Adamczyk –przedstawicielka Nadleśnictwa Rokita, która uczyła rozpoznawania roślin i zwierząt związanych ze środowiskiem wodnym. W pierwszym dniu warsztatów  ich uczestników swoją obecnością zaszczycił Artur Furdyna – Prezes Towarzystwa Przyjaciół Rzeki Iny i Gowienicy. Burmistrz Golczewa Pan Andrzej Danieluk również odwiedził dzieci podczas warsztatów. Podczas zajęć najmłodsi mieli zapewnione posiłki: kanapki, które przygotowywali samodzielnie, napoje, ciasta, słodycze, grochówkę i pieczone kiełbaski. Dobra i bezpieczna zabawa nie byłaby możliwa, gdyby nie ogromne zaangażowanie i czujne oko opiekunów. Szczególne uznanie należy się jego głównemu pomysłodawcy warsztatów – Rafałowi Pajestce - Komendantowi Posterunku Straży Leśnej z Nadleśnictwa Rokita, który wspólnie z Mirosławem Kołodziejem i Stanisławem Marcem – Prezesem Koła Wędkarskiego ,,Płoteczka” zorganizowali dzieciom zajęcia. Od strony merytorycznej swoim doświadczeniem warsztaty wspierali również Marcin Łuczka, Ewelina Grabczak i Bartosz Sandzewicz. Swoją obecnością nadzór nad dziećmi sprawowały również Joanna Agata Pajestka, Agnieszka Rybacka oraz grupa dzielnych strażaków, którzy w ostatnim dniu warsztatów przygotowali dla dzieci pokaz sprzętu ratowniczego.

      Wszystkie dzieci, a było ich ponad sto, rzetelnie uczestniczyły w wakacyjnych zajęciach, które rozpoczynały się o godzinie 8.00 co widoczne było podczas mini zawodów wędkarskich, zorganizowanych w ostatnim dniu warsztatów. Każde dziecko na własnoręcznie zrobione wędki złowiło rybę. Wiele dzieci po raz pierwszy w życiu widziało złowione ukleje, płocie, leszcze i karasie. Oczywiście wszystkie ryby wróciły do wody.

      Warto wspomnieć, że udział w warsztatach był całkowicie bezpłatny, a dzieci z terenu Gminy Golczewo miały zapewniony dowóz. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe certyfikaty upoważniające jego posiadacza do uzyskania karty wędkarskiej bez egzaminu i opłaty egzaminacyjnej. Ponadto każde dziecko otrzymało pamiątkowe zdjęcie i mnóstwo gadżetów wędkarskich.

      Wielkie podziękowania kierujemy pod adresem sponsorów z terenu Gminy Golczewo i Zarządowi Okręgowemu w Szczecinie. O sprzęt wędkarski zadbały firmy Dragon, York, sklepy i salony wędkarskie ze Szczecina, Gryfic i Kamienia Pomorskiego. Jeszcze raz dziękujemy i do zobaczenia za rok.